Bardzo często klienci pytają nas jakie tworzywo na ślizgi będzie najlepsze. Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, nie znając konkretnego zastosowania. Przyjęło się, że do ślizgów najlepsze będą polimery, takie jak poliamid, poliacetal, polietylen i teflon. Należy jednak pamiętać o tym, aby dokładnie określić miejsce zastosowania. Każdy z wyżej wymienionych materiałów posiada bowiem modyfikację i dodatki, które również mają wpływ na docelowe zachowanie. Jeżeli są Państwo zainteresowani ofertą tworzyw na ślizgi lub płaskowników ślizgowych, zapraszamy serdecznie do kontaktu. Bardzo chętnie przygotujemy ofertę na interesujący Państwa asortyment.
Jakie tworzywo na ślizgi do maszyn?
Jeżeli maszyny będą stosowane na zewnątrz, a temperatura pracy urządzenia nie przekroczy + 90 st. C., wówczas idealnym rozwiązaniem są ślizgi z polietylenu lub poliacetalu. Do stosowania na zewnątrz raczej nie nadaje się poliamid PA6, który w wilgotnym środowisku może chłonąć wilgoć. Polietylen i poliacetal to materiały wyróżniające się wysoką twardością oraz dobrymi właściwościami ślizgowymi. Ogromnym dodatkowym plusem polietylenu jest również niska gęstość, a co za tym idzie niska waga. Lżejsza maszyna lub urządzenie to bardziej efektywna praca. Jeżeli w urządzeniu dochodzi do bardzo wysokich obciążeń, wówczas nieco lepszy będzie poliacetal.
W przypadku gdy temperatura pracy urządzenia przekracza +90 st. C., ale nie jest wyższa niż + 230 st. C., z pomocą przychodzi teflon PTFE. Jest to materiał o wysokiej odporności termicznej oraz możliwości pracy ze stężonymi substancjami chemicznymi. Niestety minusem teflonu jest bardzo wysoka waga oraz niska sztywność. Nie należy zapominać również o tym, że PTFE jest materiałem o niskiej twardości. W związku z tym, pod wysokim obciążeniem materiał może nie być wystarczający. Teflon idealnie nadaje się również jako ślizg do elementów poruszających się bardzo wolno. Wyjątkowe właściwości sprawiają, że nie wystąpi w takiej aplikacji ryzyko gwałtownego przeskoczenia (stick slip), a poślizg będzie równomiernie rozłożony.
Co wyróżnia tworzywa w zastosowaniach ślizgowych?
Największym plusem są właściwości cierno-ślizgowe tworzyw. Poliamid, poliacetal, polietylen i teflon to materiały z jednej strony trudnościeralne, a z drugiej posiadające bardzo dobre właściwości ślizgowe. Dzięki temu idealnie nadają się do pracy w aplikacjach ruchomych. Ślizgi do maszyn z tworzyw sztucznych sprawiają, że maszyn pracuje wyjątkowo efektywnie. Tworzywa są również czyste, ponieważ nie trzeba ich dodatkowo smarować. Brak smaru to również mniejsze ryzyko zabrudzenia ślizgu i szybszego wycierania.
Czy części metalowe można zastąpić tworzywem?
Oczywiście - TAK. Należy jednak bardzo dokładnie opisać aplikację i skonsultować wybór tworzywa z technologiem. Bardzo często nasi klienci rezygnują z metali, np. brązu i zastępuje te elementy tworzywami sztucznymi. Tworzywa są łatwiej obrabialne, tłumią drgania i są zdecydowanie bardziej ciche. W związku z tym, warto zastanowić się na zmianą metali na polimery. Nasza firma chętnie pomoże w wyborze odpowiedniego materiału i dostarczy półprodukty do wytworzenia konkretnych elementów i części maszyn. W przypadku pytań - zapraszamy do kontaktu.