ul. Bydgoskich Przemysłowców 6 | 85-738 Bydgoszcz
+48 509 491 716
+48 501 411 070

Tworzywa konstrukcyjne charakterystyka

Polimery to tworzywa, które dzielimy na termoutwardzalne, elastomery i termoplasty. Materiały konstrukcyjne, którymi zajmuje się nasza firma to termoplasty, które mogą być wielokrotnie przetwarzane i stwarzają bardzo szerokie pole do produkcji półfabrykatów i elementów gotowych.

 

Termoplasty również możemy podzielić na konkretne grupy tworzyw o odmiennej charakterystyce. Taki podział wyznaczają m.in. właściwości termiczne tych materiałów. W tym przypadku pod uwagę bierze się temperaturę długookresową, w której mogą pracować konkretne tworzywa.

Według tych kryteriów termoplasty możemy podzielić na:

  • materiały standardowe,
  • materiały konstrukcyjne,
  • materiały wysokosprawne.

Temperatury w jakich mogą pracować materiały wchodzące w skład konkretnej grupy to w przypadku tworzyw standardowych to 100stC, tworzywa konstrukcyjne do 150stC, tworzywa wyskosprawne do 300stC. W skład poszczególnych grup wchodzą następujące tworzywa:

standardowe – PS, ABS, Plexi PP, PE

konstrukcyjne – PA6, PA6G, POM, PET, PC

wysokosprawne – PEI, PSU, PEEK, PTFE

 

Polimery termoplastyczne podział

 

Inny podział jaki możemy zastosować według termoplastów to:

  • tworzywa amorficzne,
  • tworzywa półkrystaliczne.

 

W naszej ofercie znajdują się wałki, tuleje i płyty tworzyw konstrukcyjnych.

Termoplasty to tworzywa, które charakteryzują się łatwą obróbką. Można je obrabiać na tokarkach, szlifować, nawiercać, ciąć itd. Dają bardzo szerokie możliwości zastosowania. Są coraz częściej używane jako materiał do produkcji wielu specjalistycznych elementów dla przemysłu chemicznego, medycznego, naftowego, spożywczego i motoryzacji. Posiadają szereg zalet, które w wielu sytuacjach pozwalają na zastąpienie nimi np: metalu czy ceramiki.