ul. Szajnochy | 85-738 Bydgoszcz
+48 509 491 716
+48 501 411 070

Tworzywa sztuczne do kontaktu z żywnością

Tworzywa sztuczne do kontaktu z żywnością

 

Rozwijający się wciąż przemysł spożywczy, wymaga zastosowania specjalistycznych tworzyw sztucznych. W tym celu powstała grupa tworzyw sztucznych, przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

Tworzywa sztuczne do kontaktu z żywnością, to przede wszystkim polietyleny, poliacetale i teflony. Do grupy tej zaliczane są również wybrane tworzywa wysokosprawne, a nawet poliamid. W przypadku poliamidu należy jednak pamiętać, że musi on posiadać atest PZH lub spełniać normy FDA.

W ofercie naszej firmy znajduje się większość tworzyw dopuszczonych do bezpośredniego kontaktu z żywnością, dzięki czemu do każdej aplikacji jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie tworzywo.

  tworzywa sztuczne do kontaktu z żywnością  

Tworzywa sztuczne dopuszczone do bezpośredniego kontaktu z żywnością

Najważniejszym aspektem dla tworzyw, które mają być stosowane w bezpośrednim lub choćby pośrednim kontakcie z żywnością jest obojętność fizjologiczna. Daje to gwarancje, że tworzywa sztuczne nie bed reagowały z żywnością. Gdyby tworzywo reagowało, mogłoby to doprowadzić do skażenia żywności i w efekcie nałożenia na firmie drakońskich kar.

Kolejną bardzo istotną rzeczą jest posiadanie przez dane tworzywo odpowiednich dokumentów, które potwierdzą, że posiada ono dopuszczenie do kontaktu z żywnościa. W większości przypadków wystarczy specyfikacja materiałowa stwierdzająca spełnienie danej normy, ale zdarzają się czasami aplikacje, które wymagają atestu na konkretną dostawę z podaniem numeru faktury sprzedażowej.

Należy pamiętać, że chęć otrzymania astestu na tworzywa należy zgłosić przed zakupem. Wiąże się to ze specjalnym traktowaniem od momentu przyjęcia zamówienia, do momentu dostawy do klienta. Jeżeli nie wyrażą Państwo chęci otrzymania atestu, nie zostanie on wystawiony automatycznie, a po dostawie może się to okazać niemożliwe. Wówczas będzie w stanie dostarczyć Państwu jedynie specyfikację materiałową. Specyfikacja może być jednak w niektórych przypadkach niewystarczająca. Na szczęście w naszym kraju kontrole tworzyw zdarzają się bardzo rzadko i w większości kontrolerom wystarcza przedstawienie specyfikacji materiałowej.

 

Jakie tworzywa do kontaktu z żywnością ?

Tworzywa przeznaczone do kontaktu z żywnością możemy podzielić na kilka grup. Poniżej przedstawimy Państwu ten podział, dzięki czemu łatwiej będzie dobrać odpowiednie. Należy pamiętać, że najlepiej dostępne (w większości z magazynu) będą standardowe tworzywa kontstrukcyjne, a mniej materiały wysokosprawne i wykrywalne przez detektory metalu.

 

materiały i tworzywa wykrywalne przez detektory metali   Standardowe tworzywa sztuczne dopuszczone do kontaktu z żywnością:

  • poliamid PA6 (wówczas gdy posiada odpowiednie dopuszczenie)
  • poliacetal POM-C oraz jego modyfikacje
  • polietylen PE1000 / PE500 / PE300 (z wyjątkiem polietylenu z regranulatu)

Do kontaktu z żywnością dopuszczone są również modyfikacje tych tworzyw z wypełniaczami, ale należy pamiętać, że niektóre wypełniacze będą wyłączały możliwość zastosowania w przemyśle spożywczym. Przed zakupem, prosimy o dopytanie szczegółów w naszym biurze handlowym.

 

Tworzywa wysokosprawne do kontaktu z żywnością:

  • teflon PTFE
  • PVDF
  • PEEK

Są to trzy najbardziej popularne tworzywa wysokosprawne dopuszczone do stosowania w przemyśle spożywczym. Lista tworzyw wysokosprawnych jest oczywiście znacznie szersza, ale te trzy są najczęściej stosowane. W przypadku zainteresowania pozostałymi tworzywami wysokosprawnymi, zapraszam do artykułu tworzywa wysokosprawne.

 

Tworzywa sztuczne wykrywany przez detektory metali:

  • poliamid wykrywalny ID blue
  • poliacetal wykrywalny ID blue
  • polietylen wykrywalny ID blue
  • PEEK wykrywalny ID blue

W/w są to tworzywa sztuczne dla przemysłu spożywczego, wykrywane przez standardowe detektory i wykrywacze metali. Dzięki temu, zastosowanie tworzyw sztucznych w przemyśle spożywczym jest jeszcze bezpieczniejsze. Nawet najmniejsze opiłku, które przedostaną się do żywności, np. Podczas awarii maszyny lub konkretnego detalu, zostaną wykryte na linii produkcyjnej podczas kontroli detektorem lub wykrywaczem metali.

     

W przypadku jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym.

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00.

+48 509 491 716

+48 698 145 836

biuro@plastplus.pl

 

Related Posts