Jakie tworzywo wybrać? Pytanie to bardzo często pada z ust naszych klientów i partnerów biznesowych. W dzisiejszych czasach na rynku możemy bowiem znaleźć dziesiątki różnego rodzaju tworzyw sztucznych, które mniej lub bardziej różnią się od siebie. Do jednej aplikacji idealne będą poliamidy, a do innej teflony.
Odpowiedni dobór tworzywa sztucznego ma kluczowe znaczenie dla poprawnego działania maszyny, urządzenia lub elementu. Jeżeli błędnie dobierzemy materiał, wówczas możemy doprowadzić do znacznie szybszego zużycia się danej części, a nawet do poważnej awarii całej maszyny. Zawsze warto więc dogłębnie zastanowić się nad tym, jakie tworzywo sztuczne wybrać dla danej aplikacji.
Jakie tworzywa sztuczne są dostępne na rynku?
Na rynku możemy znaleźć bardzo dużo tworzyw sztucznych. Nasza firma podąża cały czas za wszystkimi trendami, dzięki czemu możemy pochwalić się dostępnością większości materiałów polimerowych w ofercie. Najbardziej popularny jest oczywiście poliamid. W przypadku PA6 w naszej ofercie posiadamy poliamid z dwusiarczkiem molibdenu (PA6 MoS2), poliamid z olejem, poliamid z włóknem szklanym (PA6 GF30), poliamid stabilizowany termicznie oraz poliamid wykrywany indukcyjne przez wykrywacze metali. Co bardzo ciekawe, PA6 proponujemy w kolorze naturalnym (biały/kość słoniowa), czarnym, zielonym, żółtym, czerwonym i niebieskim. Poliamid dostępny jest w postaci półproduktów. W ciągłej sprzedaży posiadamy wałki poliamidowe, tuleje poliamidowe i płyty poliamidowe.
Kolejnym popularnym materiałem konstrukcyjnym jest poliacetal. W jego wypadku możemy wyróżnik standardowy POM-C oraz POM-H, który jest nieco bardziej wytrzymały i może pracować z większymi obciążeniami. W przypadku poliacetalu, dostępnych modyfikacji jest zdecydowanie mniej, niż w przypadku poliamidu. W ofercie posiadamy bowiem poliacetal naturalny, poliacetal przewodzący i poliacetal antystatyczny. W przypadku POM-C naturalnego, w ciągłej sprzedaży posiadamy płyty i wałki w kolorze białym, czarnym i niebieskim (RAL5020). Tuleje z poliacetalu dostępne są jedynie w kolorze białym.
Zastanawiając się nad tym jakie tworzywa wybrać, nie można zapominać o teflonie. Teflon PTFE jest materiałem stosowanym w naszym kraju już od kilkudziesięciu lat. Przez ten czas doczekał się wielu ciekawych modyfikacji. W ofercie naszej firmy posiadamy większość z nich, przy czym najbardziej popularny jest teflon z grafitem, teflon z brązem i teflon z węglem. Mniej popularny jest teflon wykrywany indukcyjne przez detektory metali. PTFE wypełniaczom zawdzięcza również odpowiedni kolor. Ze względu na kolor możemy zaproponować teflon czarny, teflon brązowy, teflon biały i niebieski.
Kolejnym tworzywem sztucznym, które stało się bardzo popularne jest polietylen. W naszej ofercie posiadamy wałki i płyty z polietylenu PE1000, PE500 i PE300. Podane gatunki różnią się od siebie odpornością na ścieranie - PE1000 ma największą, a PE300 relatywnie - najmniejszą. W przypadku PE możemy zaproponować płyty w kolorze białym, czarnym, zielonym, niebieskim i czerwonym. Kolor nie oznacza w tym tworzywie modyfikacji, ale jedynie obecność odpowiedniego barwnika. Będą przy polietylenie warto wspomnieć również o zbliżonym polipropylenie. W jego przypadku możemy zaproponować wałki i płyty w kolorze szarym. Jest to naturalny kolor PP.
Często pytacie nas również o to, jakie tworzywa sztuczne nadają się do wymagających aplikacji. W tym wypadku możemy zaproponować tworzywa wysokosprawne, z których najbardziej popularny jest PEEK. Polieteroeteroketon dostępny jest w postaci wałków, płyt i tulei. Warto zapamiętać jednak, że płyty i tuleje dostępne są na zapytanie. Równie popularnym tworzywem zaawansowanym jest PVDF, czyli bardziej wytrzymała odmiana teflonu. Oczywiście posiadamy go w stałej sprzedaży.
Jak dobrać odpowiednie tworzywo?
Dobór tworzywa sztucznego dla konkretnej aplikacji tylko pozostanie wydaje się rzeczą prosta. W rzeczywistości jest to nieco bardziej skomplikowane. Podczas wyboru należy wziąć pod uwagę szereg informacji. Do najważniejszych możemy zaliczyć:
- temperaturę pracy;
- rodzaj pracy (statyczna, ślizg, obroty, etc.);
- obecność sił;
- medium mające kontakt z tworzywem;
Wyżej wymienione warunki pracy są jedynie przykładowe. Podczas rozmowy z klientem zadajemy zazwyczaj zdecydowanie więcej pytań. Odpowiedź na pytanie jakie tworzywo wybrać jest więc zdecydowanie trudne.