Całą nogą weszliśmy już w drugie półrocze 2022 roku. Jak co roku zapytaliśmy konstruktorów maszyn zaprzyjaźnionych firm jakie tworzywa będą najczęściej wykorzystywane dla nowych projektów w 2023 roku. Ku naszemu zdziwieniu (co już zauważyliśmy), następuje powolne odejście od podstawowych mieszanek poliamidu.
Poliamid naturalny zastępowany jest w pierwszej kolejności przez poliamidy modyfikowane, takiej jak na przykład PA6G MoS2, poliamid z olejem czy z włóknem szklanym. Konstruktorzy coraz częściej sięgają również po polietylen oraz poliacetal. Powstaje jednak pytanie, czy stawianie na poliacetal w roku 2023 będzie zasadne. Już dziś są bowiem ogromne problemy z dostępnością do tego tworzywa.
Zastosowanie poliamidu w 2023 roku
Poliamid stanowi podstawowe tworzywo konstrukcyjne w naszym kraju już od kilku dekad. Wymagające aplikacje w maszynach i urządzeniach sprawiły jednak, że jego znaczenie stopniowo maleje. Widzimy to również po zamówieniach, jakie otrzymujemy od naszych klientów. Większość stanowią obecnie zamówienia poliamidów modyfikowanych, tj. PA6 z olejem, PA6 z dwusiarczkiem molibdenu lub PA6 z chemicznym lubrykantem. Sądzimy zatem, że w roku 2023 trend ten będzie trwał dalej. Nie dotyczy to jednak każdej branży. Dla przykładu rolnictwo cały czas najchętniej wybiera poliamid. Dzieje się tak, ponieważ w starszych maszynach zastosowanie tego materiału jest najbardziej zasadne.
Teflon i polietylen - trendy na 2023 rok
Naszym zdaniem zużycie teflonu i polietylenu w nowym roku będzie wzrastać. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie te dwa materiału wypierają najczęściej poliamid. Dla zastosować w przemyśle posiadają one lepsze właściwości ślizgowe, wyższą odporność na ścieranie oraz lepsze właściwości termiczne. Dla przykładu teflon PTFE naturalny i modyfikowany może pracować w temperaturach do + 230 st. C. Dotyczy to nie tylko pracy chwilowej, ale również stałej. W związku z tym aplikacje generujące wysokie temperatury zmuszają poniekąd konstruktorów do sięgania po teflon. Choć materiał jest zdecydowanie droższy od poliamidu, już dziś widzimy, że jego znaczenie jest zdecydowanie wyższa. Naszym zdaniem z kolejnymi latami zapotrzebowanie na PTFE będzie większe.
Czy poliacetal będzie dostępny w 2023 roku?
Wojna w Ukrainie oraz przerwanie przez COVID łańcuchy dostaw sprawiły, że producenci wałków, płyt i tulei z poliacetalu mają ogromny problem. Brak surowca sprawia, że produkcja została maksymalnie zmniejszona. Niestety odczuwa to cała Europa. Największe problemy stanowi obecnie dostęp do poliamidu niebieskiego. Jego dostępność jest bowiem bliska zeru. Podobny problem dotyczy rur z poliacetalu o średnicy zewnętrznej większej niż 150 mm. Póki co najpopularniejsze średnice wałków oraz grubości płyt są dostępne z magazynu, ale spodziewamy się, że nowy rok przyniesie zdecydowanie gorszy okres z POMów.