ul. Szajnochy | 85-738 Bydgoszcz
+48 509 491 716
+48 501 411 070

Klejenie poliamidu i tworzyw sztucznych (trudnosklejalnych)

Poliamid jest nowoczesnym i tym samym bardzo specyficznym tworzywem konstrukcyjnym. Z jednej strony jest niesamowicie wytrzymały, a z drugiej bardzo łatwy w obróbce. Mało kto wie jednak, że pęknięty detal z poliamidu da się naprawić przy pomocy kleju. Nie musimy od razu wymieniać całej części – spróbujmy najpierw prostej, domowej naprawy.

jak skleić poliamid

Do sklejenia poliamidu potrzebujemy oczywiście specjalistycznego rozwiązania. W tym wypadku jedynym rozwiązaniem będzie klej do poliamidu, czyli innymi słowy klej metakrylowy. Jest to niewątpliwie jedno z największych osiągnięć inżynierii chemicznej XXI wieku. Klej do poliamidu (metakrylowy) stworzony jest na bazie modyfikowanego metakrylu etylu (MMA). Zalecamy stosować go nie tylko do samego poliamidu, ale także wszędzie tam, gdzie zawodzą inne kleje. Klej do poliamidu przeznaczony jest do bardzo szybkiego łączenia wszystkich miękkich, twardych, czy termoplastycznych tworzyw sztucznych: PVC, ABS, LMR, GKF, PC, PET, PBT, akrylu (PMMA), poliuretanu, epoksydów, kompozytów, etc. Klej nadaje się również do klejenia stali nierdzewnej oraz innych metali i ich stopów. Według badań daje wytrzymałość do 300 kg/cm2 ! Najważniejszą jednak zaletą kleju metakrylowego jest możliwość trwałego i przede wszystkim wytrzymałego klejenia poliamidu.


Jaką spoinę powinien stworzyć klej do poliamidu ?

Przede wszystkim spoinę, która nie kurczy się, nie pęka, oraz odporna jest na drgania i wibracje. Detale z poliamidu bardzo często pracują w stosunkowo ciężkich warunkach, więc spoina musi gwarantować najwyższą odporność. Spoina musi posiadać doskonałą przyczepność do gładkich powierzchni. Poliamid jest stosowany często w wilgotnych miejscach, gdzie elementy z metalu uległyby korozji. Klej do poliamidu powinien więc być odporny na wilgoć, pleśń, grzyby i wodę. Wszystkie te warunki spełnia nasz klej do poliamidu (metakrylowy), który bardzo Państwu polecamy.


PORADA EKSPERTA

Jeżeli podczas klejenia, nadmiar kleju do poliamidu wypłynie i będzie miał kontakt z powietrzem, może być lepki nawet przez 24 godziny ! Nie wpływa to oczywiście na wytrzymałość spoiny.

JAK SKLEIĆ POLIAMID I INNE TWORZYWA TRUDNOSKLEJALNE ?

  1. Dokładnie oczyścić klejone powierzchnie z wszelkich zabrudzeń. Elementy metalowe, dodatkowo odtłuścić stosują odtłuszczacz techniczny lub zestaw czyszczący.
  2. Nałożyć mieszacz na strzykawkę z klejem.
  3. Wycisnąć około 3 ml na dołączoną miseczkę – dokładnie wymieszać.
  4. Równomiernie nanieść klej na naprawiany element.
  5. Połączyć naprawiane powierzchnie i pozostawić ściśnięte na kilka minut (ciężkie elementy pozostawić ściśnięte do czasu całkowitego utwardzenia kleju).

Related Posts