ul. Szajnochy | 85-738 Bydgoszcz
+48 509 491 716
+48 501 411 070

Obróbka CNC tworzyw czy formowanie wtryskowe


Często rozmawiamy z naszymi klientami, którzy nie mogą się zdecydować, czy użyć obróbki plastycznej, czy formowania wtryskowego plastiku, aby wyprodukować niestandardowe części z tworzywa sztucznego.

Decyzja jest złożona, ale udzielenie odpowiedzi na kilka pytań może wyjaśnić, który proces produkcji tworzyw sztucznych jest najlepszy dla konkretnego projektu. Zastanawiając się jaką technologię wybrać warto skupić się nad czynnikami wpływającymi na decyzję o zastosowaniu formowania wtryskowego w porównaniu z precyzyjną obróbką skrawaniem.

Wtryskiwanie tworzyw lub obróbka skrawaniem jaka jest różnica?

W formowaniu wtryskowym z tworzywa sztucznego stałe granulki z tworzywa sztucznego są podgrzewane do ich temperatury topnienia i wtryskiwane do wnęki zwanej „pleśnią”. Granulki następnie ochładzają się w kształcie formy. Wykorzystywane do tego są wtryskarki lub wytłaczarki tworzyw, które znajdują zastosowanie na przykład w produkcji profilów lub listew.
Obróbka precyzyjna tworzyw konstrukcyjnych to proces,w którym większy blok litego tworzywa jest formowany do pożądanych wymiarów za pomocą zaawansowanych maszyn, między innymi tokarki lub frezarki.

Zarówno formowanie wtryskowe, jak i obróbka skrawaniem są opłacalnymi procesami produkcyjnymi, więc jak wybrać między nimi?

obróbka tworzyw konsturkcyjnych

Jaka ilość produktów jest Ci potrzebna ?

Obróbka tworzyw sztucznych na wtryskarkach jest tańsza w przeliczeniu na jedną część niż obróbka tworzyw sztucznych, ale koszt początkowy formy jest wysoki: od kilkunastu tysięcy złotych do nawet kilkuset tysięcy jeśli jest bardzo skomplikowana.

W związku z tym sensowne jeśli pozwala na to rodzaj produktu sensowne wydaje się wybranie technologii CNC. Chociaż obróbka kosztuje około 25 razy więcej niż formowanie wtryskowe, unikniesz kosztownych wydatków wstępnych na zakup formy i w ten sposób zaoszczędzisz znaczną kwotę, którą można alokować w technologię obróbki.

Z drugiej strony, jeśli oczekujesz tysięcy detali o powtarzalnym rozmiarze, prawdopodobnie korzystniej będzie wybrać produkcję opcję jaką jest produkcja na wtryskarkach.

Koszt wtryskiwania tworzyw, a koszt obróbki skrawaniem

Poza szybkością i wydajnością koszty są również ściśle związane z ilością produktów. Podczas gdy koszt jednostkowy wytworzenia każdego produktu za pomocą obróbki CNC nie zmienia się znacznie wraz ze wzrostem ilości, koszty formowania wtryskowego znacznie spadają po wykonaniu formy.

 Inwestowanie w drogą formę jest nieefektywne kosztowo, jeśli projekt niestandardowej części z tworzywa sztucznego ulegnie zmianie w najbliższej przyszłości. Jeśli planujesz zmienić projekt w krótkim horyzoncie czasu, warto obrabiać części z tworzyw konstrukcyjnych. Nie tylko unikniesz wydawania pieniędzy na formę, której nie możesz już używać; zyskasz możliwość zmiany projektu w dowolnym momencie. Obróbka tworzyw sztucznych jest znana z tego, że jest bardziej elastycznym procesem produkcyjnym niż wtryskiwanie.

Jak precyzyjne są produkty ?

Obróbka CNC tworzyw czy formowanie wtryskowe ? Wybór technologi jest uzależniony również od dokładności wymiarowej jaką ma mieć produkt końcowy.  Im bardziej precyzyjnych detali potrzebujesz, tym większe prawdopodobieństwo, że powinieneś je obrabiać dla uzyskania pożądanych rezultatów. Podczas gdy formowanie wtryskowe jest dość precyzyjne – w granicach 0,005 cala specyfikacji – obróbka skrawaniem pozwala na produkcję części w granicach tolerancji 0,001 cala.

Klienci z branży telekomunikacyjnej, lotniczej, wojskowej, wydobywczej i sprzętu medycznego często wybierają obróbkę tworzyw konstrukcyjnych ze względu na jej wyższą precyzję i powtarzalność. Inne branże mogą i powinny wybrać zalety formowania wtryskowego tworzyw sztucznych, jeśli niewielkie niezgodności w rozmiarze nie mają znaczenia.

Wtryskiwanie tworzyw czy obrabianie mechaniczne, co wybrać?

Zanim wybierzecie Państwo jedną z technologii warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

            – jakie są dopuszczalne tolerancje
            – jaki jest czas realizacji
            – jaki jest akceptowalny koszt produkcji jednego elementu
            – jaka jest elastyczność projektowania

Inna kwestią jaką również należy rozpatrzyć to rodzaj tworzywa z jakiego będzie wykonywany detal. Tworzywa konstrukcyjne do obróbki to między innymi poliamid PA6, poliacetal POMc lub POMh, Teflon PTFE czy też Polietylen PE1000 czy PE500

Obróbka CNC tworzyw czy formowanie wtryskowe zadzwoń i zapytaj.


           

Related Posts