Obróbka tworzyw sztucznych na przestrzeni lat przeszła duże zmiany. Zmechanizowanie procesów obróbki spowodowało wzrost rozwoju dla wielu branż przemysłu. Dotychczasowe metody nie pozwalała na większe produkcje, a jedynie pojedynczych, mało wymagających części. Były bardzo mocno ograniczone przez wiele czynników. Produkcja masowa takich elementów wymagała bardzo dużego nakładu czasu i pracy, co okazywało się zazwyczaj nieopłacalne.
Dlatego też dzisiaj możemy powiedzieć, że pojawienie się na rynku nowoczesnego sprzętu do obróbki mechanicznej całkowicie odmieniło branże oraz zrewolucjonizowało rynek.
Co to jest obróbka CNC?
Obróbka CNC pozwala na przyspieszenie procesu produkcji. Operator maszyny jest odpowiedzialny za zaprogramowanie pracy urządzenia. Dzięki temu maszyna może z dużą prędkością wykonywać części bez ogromnego wkładu operatora w przeciwieństwie do obróbki tradycyjnej, gdzie praca człowieka jest obowiązkowa.
Oznacza to, że raz zaprogramowana
maszyna CNC może wykonywać tę samą sekwencję ruchów szybciej i wielokrotnie dokładniej niż człowiek.
Frezarki CNC, Tokarki CNC wymagają operatora , ponieważ bez niego nie są w stanie rozpocząć produkcji. To on operuje narzędziami w odpowiedni sposób, a mechanizacja jedynie wspomaga tą czynność. Każda z powstałych części musi po zakończonej produkcji przejść kontrolę jakości.
Obróbka CNC zapewnia znacznie niższą tolerancję części, aniżeli tradycyjna obróbka, dlatego też szybko zyskujemy czas i pieniądze nie marnując, nie wyrzucając powstałych elementów.
Zalety obróbki CNC dla przemysłu
Jak widać już powyżej, obróbka CNC odznacza się wieloma zaletami, m.in.:
- precyzja obróbki,
- szybkość obróbki,
- bardzo wysoka powtarzalność,
- niskie tolerancje wyprodukowanych elementów,
- wysoka prędkość obróbki dużych ilości części,
- łatwość wyprodukowania kolejnej partii elementów o tych samych parametrach,
Należy jednak pamiętać o konieczności programowania maszyn, a więc opłacalności. Obróbka CNC opłaca się dopiero od większej ilości produkowanych elementów. Jest to sytuacja indywidualna dla każdego zamówienia, dlatego przed zakupem najlepiej jest to skonsultować ze specjalistą.
Dla jakich branż stosuje się obróbkę CNC?
Zmechanizowanie procesów obróbki wpłynęło na rozwój przemysłu. Wiele branży zyskało nowe możliwości, na które nie pozwalała tradycyjna obróbka ręczna.
Części CNC znajdują zastosowanie w:
- przemyśle motoryzacyjnym, m.in przy produkcji elementów napędowych, tłoków, wałów, felg itp.,
- przemyśle lotniczym – m.in. części do wnętrz samolotów, elementy konstrukcyjne,
- przemyśle militarnym – m.in. precyzyjne elementy broni, komory spustowe, zamki, części do pojazdów,
- przemyśle meblarskim - m.in. do produkcji instrumentów i ogólnej obróbki drewna,
- przemyśle elektronicznym - m.in. do produkcji obudów czy stelaży szaf serwerowych,
Jak widać zastosowań jest naprawdę wiele, a to dopiero kilka z nich. Każda z branży przemysłu może zyskać, dzięki otworzeniu się na nowe, rewolucyjne metody obrabiania części.
Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania odnośnie obróbki CNC zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą w odpowiednim wyborze.