ul. Szajnochy | 85-738 Bydgoszcz
+48 509 491 716
+48 501 411 070

Tworzywa konstrukcyjne – oferta na 2024 rok

Ile kosztują tworzywa konstrukcyjne w 2024 roku? To pytanie słyszymy od naszych klientów niemal każdego dnia. Z racji tego, że temat jest interesujący, przedstawimy Wam nasze prognozy na rok 2024. Będzie to naszym zdaniem rok pełen nieoczekiwanych podwyżek cen, który spowoduje sytuacja na rynkach gospodarczych naszej części świata. Jak widzimy PMI w Niemczech drastycznie spada. Gospodarka niemiecka będąc tym samym na granicy recesji nie jest dobrym znakiem dla polskich firm.

Z drugiej strony, brak regularnych zamówień do stałych odbiorców w Niemczech, może mieć w Polsce efekt odwrotny. Producenci tworzyw konstrukcyjnych, chcąc zachować ciągłość produkcji, będą obniżali ceny szukając nowych miejsc zbytu. Jaka będzie cena tworzyw sztucznych w 2024 roku? Czas pokaże. Poniżej przedstawimy nasze dokładniejsze prognozy.

Oferta tworzyw konstrukcyjnych na 2024 rok

Nasza oferta tradycyjnych tworzyw konstrukcyjnych do dalszej obróbki jest niezmienna od co najmniej kilkunastu lat. Trzon stanowią tu przede wszystkim poliamid, poliacetal, polietylen, teflon, polipropylen i PVC. W roku 2024 z pewnością będziemy kontynuowali sprzedaż tych tworzyw w postaci wałków, płyt, tulei oraz na zamówienie gotowych elementów frezowanych i toczonych.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo również tworzywa modyfikowane odpowiednimi wypełniaczami. W zależności od materiału będą to między innymi:

W zależności od materiału i wypełniacza dysponujemy i również w 2024 roku dysponować będzie szeroką gamą kolorów tworzyw. Posiadamy płyty, tuleje i wałki w kolorze białym, czarnym, zielonym, niebieskim, czerwonym, żółtym oraz brązowym.

Cena tworzyw sztucznych w 2024 roku

Piszę dla Was ten artykuł w sierpniu 2023 roku i choć ciężko przewidzieć sytuację na rynku, możemy ją podzielić na dwa scenariusze. Wielu ekonomistów spodziewa się spowolnienia gospodarek Unii Europejskiej w 2024 roku. Jest to spowodowane wojną w Ukrainie, kryzysem demograficznym w grajach ,,starej" Unii oraz moim zdaniem nadal ciągnącym się ogonem post pandemicznym. Jeżeli przewidywania ekonomistów się spełnią, drastycznie spadnie liczba zamówień na maszyny i urządzenia, co skutkować będzie niższym popytem na tworzywa konstrukcyjne.

Brak zamówień może skutkować dwojako. Niski popyt może bowiem spowodować stopniowe obniżanie ceny tworzyw sztucznych w 2024 roku. Z drugiej jednak strony może być odwrotnie. Brak zamówień spowoduje zmniejszenie produkcji fabryk zajmujących się produkcją wałków, płyt i tulei z tworzyw. Te z kolei będą zmuszone do zwiększenia cen, aby wyrównać swoje straty ilościowe.

Wiele zależy również od polityki Unii Europejskiej dotyczącej zielonej energii i ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Rosnące ceny prądu również mają duży wpływ na ceny tworzyw. Produkcja poliamidu, poliacetalu czy teflonu jest bowiem bardzo energochłonna.

Jaka jest moja opinia na temat oferty i cen tworzyw w 2024 roku?

Odpowiem dość prozaicznie - bardzo chciałbym wiedzieć, ale nie wiem. Jest wiele niewiadomych, które sprawiają, że możemy sobie jedynie gdybać. Czasy przed pandemią były moim zdaniem jednymi z lepszych do rozwoju biznesu. Następnie popularna choroba wiele zmieniła. Swoje dołożyła wojna w Ukrainie, duża inflacja oraz obecnie znaczne spowolnienie gospodarcze u naszych zachodnich sąsiadów. Jaki będzie rok 2024? Ile będą kosztowały tworzywa w 2024 roku? Czy nasza oferta w 2024 roku się zmieni? Zobaczymy już w pierwszym kwartale następnego roku.